KURUCUMUZ


1926 yılında Rize şehrinde doğan Ali Rıza Yılmaz, ilkokulu bitirdikten kısa bir süre sonra iş hayatına atıldı ve 15 yaşındayken marangoz olan babasının yanında çırak olarak çalışmaya başladı. Marangozluk mesleğinin ardından inşaat sektöründe önce düz işçi olarak daha sonraları ise kalfa ve taşeron olarak çalışmaya başladı.

1945 yılında Makbule Hanım ile evlenen Ali Rıza Yılmaz’ın, Nurten, Hızır, Süleyman, ve Orhan adında dört tane çocuğu oldu. 1949 yılında tüm aile ile İstanbul’a taşındı.

Ülkemizin çeşitli şehirlerindeki inşaatlarda edindiği bilgi, birikim, ve çevre ile birlikte yavaş yavaş ortaklarıyla birlikte inşaat sektöründe müteahhit olarak taahhüt işlerine girmeye başladı. 1979 yılında İstanbul’da akrabaları ile birlikte Yılmazlar İnşaat ve Tic. A.Ş.’yi kurdu ve bu şirketin ismi daha sonraki yıllarda Ali Rıza Yılmaz İnşaat ve Tic. A.Ş. olarak değiştirildi.

1993 yılında vefaat eden Ali Rıza Yılmaz’ın ardından, genç yaşta babalarının şirketinde çalışmaya başlamış olan oğulları, firmanın yönetimini oluşturdu.

Önceleri sadece inşaat sektöründe faaliyet gösteren şirket, daha sonraları başka alanlara da yatırım yaparak, kurucusunun gurur duyacağı şekilde sağlıklı gelişimini sürdürmektedir.